Ezen az oldalon a szabadon elérhető adatbázisok betűrendes listája található. Az egyes adatbázisok az adatbázis nevére kattintva érhetők el.
Ha az oldalon hibát talál, véleménye, javaslata van, ide kattintva megoszthatja velünk.
Linkgyűjteményünk folyamatosan bővül.
Az adatbázis Bartók Béla (1881–1945) levelezésének a kutatás számára ismert és jelenleg a budapesti Bartók Archívum gyűjteményében teljességében tanulmányozható dokumentumairól nyújt áttekintést. Nem a dokumentumokat magukat teszi hozzáférhetővé, csupán legfontosabb adataikat, különböző szempontok szerint kereshető formában.
Bartók Rend
A Bartók-rendben keresni lehet a különböző gyűjtési adatokra (helységnév, gyűjtési idő, adatközlő, gyűjtő), a dallamok egyes jellemzőire (a bartóki rendszeren belüli elhelyezkedés, szövegkezdet, sorzárlatok) alapján. A keresést jól áttekinthető rövid magyarázat segíti.
BMC (Budapest Music Center) Művészek
A BMC Művészadatbázisa magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneművészekkel, illetve zenekarokkal, kórusokkal, együttesekkel és az általuk készített lemezekkel kapcsolatos információt tartalmaz.
BMC (Budapest Music Center) Zeneművek
A BMC Zenemű-adatbázisa magyar, magyar származású vagy Magyarországon élő zeneszerzők műveivel kapcsolatos információt tartalmaz.
Hangtár (Országos Széchényi Könyvtár)
Az adatbázis több mint 2600 hangfelvételt tartalmaz az egyedülállóan gazdag gramofonlemez-gyűjteményből, reprezentatív válogatást kínálva az 1902 és 1962 közötti korszak magyar vonatkozású hangfelvételeiből. E műfajilag változatos hangzóanyagot részletes metaadatokkal és címkefotókkal ellátva, strukturált formában tárja az érdeklődők elé új szolgáltatásunk.
Kallós Zoltán gyűjtéseiből 3664 digitalizált hangfelvétel a hozzájuk tartozó adatlapokkal (leltári szám, szövegkezdet, műfaj és részletes műfaj, hangszer, helység és megye, a gyűjtés ideje, a gyűjtő(k) neve, az előadó(k) neve és születési éve), kereshető rendszerben.
Kiadványok eredeti népzenei felvételekkel
Az adatbázis 309 eredeti népzenei felvételt tartalmazó kiadvány legfontosabb adatait tartalmazza (cím, szerkesztő(k), a megjelenés helye és ideje, kiadó, kiadói jelzet, az információhordozó típusa és darabszáma, valamint sorozatok esetében a sorozat címe).
A mintegy 30.000 egységet jelentő Kodály-Rend, létrehozása Kodály Zoltán tudományos munkásságának talán a legjelentősebb teljesítménye. Egyedülálló művelődéstörténeti forrásanyag, mivel a sokak által gyűjtött népzenei anyagba Kodály beledolgozta, ill. beledolgoztatta a népdalhoz közelálló, 18-19. századi kéziratos és nyomtatott forrásaink jelentős részét is, amelyeknek felkutatását maga végezte.
Az MTA Zenetudományi Intézet adatbázisa a budapesti koncerteket tartalmazza 1900-tól napjainkig.
Lendület gyűjteményi adatbázis
A "Lendület" 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoport folyamatosan bővülő Gyűjteményi adatbázisa, amely jelenleg 1.500-2.000 adatot tartalmaz, az Archívumban őrzött dokumentumokról - zeneszerzői kéziratokról, nyomtatott kottákról, könyvkiadványokról, tanulmányokról, hang- és filmfelvételekről, fényképekről, egyéb tárgyakról és a digitális gyűjteményekről -, valamint az Archívum zeneszerzőiről-gyűjteményeiről ad páratlanul részletes információt.
Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont adatbázisa
A Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont digitális archívuma a gyűjtemény rövid leírásait tartalmazza, állománycsoportok szerint: köztük Liszt eredeti kéziratait, leveleit, könyv- és kottatárának annotált katalógusát, grafikákat, plasztikákat, valamint a többi állományt. Jelenleg a teljes állomány mintegy 85 százaléka, több, mint 5000 tétel érhető el a honlapon magyar és angol nyelven, amelyet folyamatosan bővítenek, míg a teljes állomány digitális fényképek és színes másolatok segítségével elérhetővé válik az érdeklődők számára. Az állomány nagy része elsősorban a zeneszerző utolsó életszakaszának, zeneakadémiai működésének idejéből tevődik össze, de a fiatal Lisztről is őríznek értékes dokumentumokat, amelyek főleg magyarországi látogatásaihoz kapcsolódnak.
Magyar populáris zene sajtóbibliográfiája (1945-1990)
Az adatbázis összegyűjti és rendszerezi az államszocializmus időszakában a szórakoztató zenével kapcsolatban magyar nyelven megjelent valamennyi írás (tanulmány, esszé, tárca, riport, interjú, stb.) legfontosabb bibliográfiai adatait.
Az oldal a Magyar Zene című zenetudományi folyóirat adatbázisa, amely a folyóiratban eddig megjelent cikkek címeit és szerzőit tartalmazza, valamint a 2000 óta megjelent számokban található rövid angol ill, német nyelvű annotációkat.
Magyar zenei folyóiratok digitális adatbázisa
A digitális gyűjtemény teljes terjedelmében közli a 20. század első felében működő magyar nyelvű zenei folyóiratokat, betekintést nyújtva ezzel a korszak magyar zeneéletébe, e zeneélet legjelentősebb alakjainak tevékenységébe, a zene iránt érdeklődő közönség információs bázisaiba, illetve a magyar zenetudomány fokozatos szakmai kibontakozásába.
Magyar zenetudomány bibliográfiája
Az adatbázis az 1900 és 1950 között megjelent magyar zenetudományi publikációk bibliográfiai adatait tartalmazza rövid tematikai ismertetőkkel.
Magyarországi operett forráskatalógusa (1860-1958)
Az adatbázis az 1860 és 1959 közötti időszakban az operett műfajával kapcsolatosan felbukkanó, rendkívül sokféle forráscsoportba enged betekintést.
Néptánc adatbázis - Filmtár
A Filmtár Adatbázis a Néptánc Archívum 16 mm-es filmeket tartalmazó Filmtárából ad közre 255 táncot. A minta kiválasztását kettős szempont vezette: adjon reprezentatív képet a magyar tánctípusokról és -dialektusokról, egyben forrásanyagként legyen használható a tánckutatásban és táncoktatásban. A filmrészletek – a felvételek szabta lehetőségek szerint – teljes táncfolyamatokat mutatnak be.
Néptánc adatbázis - Motívumtár
A Motívumtár Adatbázis a Néptánc Archívum Táncírástárából ad közre 285 motívumot Lábán-kinetográfiával lejegyezve. A motívumok a Filmtár Adatbázisban megtekinthető egyes táncok jellemző motívumait mutatják be. A motívumrajzok PNG formátumban szabadon letölthetők, a közlés jogát azonban az MTA ZTI fenntartja.
A Néptánc Tudástár az MTA BTK Zenetudományi Intézet Néptánc Archívumában nyilvántartott gyűjtések adatait, a gyűjtött dokumentumokat, valamint a kutatás során létrehozott forrásokat adja közre keresztkapcsolatban álló adatbázisok rendszerével. A jelenleg 11 adatbázist magában foglaló, kétnyelvű Tudástár folyamatosan bővül.
Népzene Bartók műveiben
Ez a honlap Bartók eredeti népi dallamokat felhasználó műveinek népzenei forrásait mutatja be. Tartalma a Lampert Vera Népzene Bartók műveiben című kötetében, valamint a Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása már megjelent köteteiben közölt adatokon alapul, azonban – élve a digitális kiadás kínálta lehetőségekkel – ezeket az adatokat sokféle szempont szerint kereshető formában, magukat a népzenei forrásokat (hangfelvételeket és lejegyzéseket) pedig lehetőség szerint teljes körűen teszi közzé.
OperaDigiTár (Magyar Állami Operaház)
Az Operaház az elmúlt közel százharminc évének műsorait és művészi állományát digitalizálva teszi hozzáférhetővé.. A folyamatosan bővülő tartalom részei lesznek színlapok, fotók, hang- és videódokumentumok, amelyek között művész/alkotó, cím, szerep és időpont kategóriák szerint lehet keresni.
Publikált népzenei hangfelvételek
Az adatbázis jelenleg 6000 népzenei felvételt tartalmaz jó hangminőségben (128 kbps, 41 kHz, mono mp3), ez a szám a későbbiekben folyamatosan bővülni fog. Az adatbázis a felvételek adatain (kezdősor, archivumi szám, műfaj és részletes műfaj, hangszer, helység és megye, a gyűjtés ideje, a gyűjtő(k) neve, az előadó(k) neve és születési éve) kívül a felvételt tartalmazó kiadvány legfontosabb adatait is tartalmazza.
Sipos János törökségi Népzenei archivum
A lapon Sipos János ázsiai expedíciói során gyűjtött törökségi népzenei és valamint misztikus iszlám anyagai szerepelnek. A több mint 220 órányi videó- és 210-órányi hangfelvétel különböző szempontok szerint lekérdezhető, megnézhető és meghallgatható. A archívumban hozzáférhető Sipos 2 e-bookja, 16 monográfiája és 100-nál több cikke, közülük több megszólaló dallamokkal együtt.
2014-ben a Magyar Művészeti Akadémia Néprajzi Tagozata és az MTA BTK Zenetudományi Intézet együttműködésével elindult a "Tiszta forrás település" program, melynek keretében a Magyar Művészeti Akadémia minden évben néhány település részére "Tiszta forrás település" címet adományoz. Az adatbázisban ezen települések gyűjtési adatai találhatóak meg táblázatos formában, a gyűjtött hanganyagok pedig meghallgathatóak.
A honlap célja, hogy a magyar néprajztudomány, folklorisztika, népzenekutatás és más rokon tudományok kiemelkedő egyéniségének, Vargyas Lajosnak (1914–2007) a munkásságát könnyen hozzáférhetővé tegye a nyilvánosság számára.
Zenetudományi Intézet Hangarchívuma
Az MTA BTK Zenetudományi Intézet Hangarchívum a magyar népzene- és néptánckutatás segédanyagaként jött létre. Az archívum mintegy 20.000 órányi hangfelvételt őriz. Ebből hozzávetőlegesen 14.500 óra az eredeti hanghordozóval együtt tárolt, saját tulajdonú felvétel. A további 5.500 órányit felvétel más gyűjteményekből került át vagy más gyűjtemény felvételeinek nálunk őrzött másolata. Ez utóbbiak közül a legjelentősebb a Néprajzi Múzeum fonográfhenger gyűjteménye.