Hírek, események

12 hónap - 12 zeneszerző
hallgatni & olvasni & érezni & szeretni & érteni
 
12 hónap - 12 zeneszerző címmel játékos vetélkedőre invitáljuk a zene iránt érdeklődőket. 
Minden hónapban egy-egy zeneszerző életével, munkásságával kapcsolatos rövid kérdéssort teszünk fel, amihez segítségül részlegünk könyv és zenei tartalmait ajánljuk figyelmükbe.
A helyesen válaszolók között könyvjutalmakat sorsolunk ki.
Érdemes egész évben velünk tartani, mert azok között, akik minden hónapban beküldik helyes válaszaikat extra nyereményt sorsolunk ki.
+ 1 nyeremény: külön jutalmazzuk a 2024-es évben a részlegből legtöbbet kölcsönző olvasónkat.
 
Január: elsőként Richard Wagner életét és munkásságát járjuk körül. 
 
Február: 12 hónap 12 zeneszerző sorozatunk februári vetélkedőjének témája Beethoven élete és munkássága.
 
Március: "Harminc éve vagyok mester, botrány nélkül...." - Antonio Vivaldi, a hónap zeneszerzője
Könyvajánló
 
Április: Zenéjének szakralitása miatt az ötödik evangélistaként számon tartott Johann Sebastian Bach életét és munkásságát járja körül áprilisi kvízünk.

Május:
"Minden erőmmel, egész lelkemmel azt kívánom, hogy zeném elterjedjen és növekedjék azok száma, akik szeretik műveimet." - írta naplójába Csajkovszkij. Májusi kvízünk az ő életét és munkásságát járja körül.
 
Június: 
Július:
Életrajzot és munkásságot bemutató kvízt úgy lehet a legjobban készíteni, hogy a munkásságot bemutató tanulmányok elolvasása után a készítő kiválaszt, esetünkben 10, érdekes vagy fontos momentumot. Liszt Ferenc esetében nem ez történt. A páratlan hírnév, sőt hírhedtség - mely messze túlszárnyalta összes muzsikus kortársáét-, teljesen megfordította a dolgok "normális " menetét. Életműve pedig szinte példa nélküli a zenetörténetben, mivel átirataival együtt mintegy 1400 alkotás fűződik a nevéhez, melyek nap, mint nap fülünkben csengenek.
Júliusi kvízünk a csodagyermeket, a virtuóz zongoristát, az ünnepelt sztárt, a zeneszerzőt, a barátot, a tanárt, a patriótát, az abbét, a karmestert és a romantikus hőst mutatja be.
 
Zeneajánló

Augusztus: 
A csodagyermekként számontartott Mozart már ötévesen komponált, virtuóz zongorista, kiváló hegedűs és tehetséges énekes is volt. Önmagát mindenekelőtt operaszerzőnek tekintette, de az összes műfajban maradandót alkotott. Rövid élete - mindössze 35 évig élt - alatt írt szonátákat, szimfóniákat, operákat, zongoraversenyeket, vonósnégyeseket, egyházi és kamarazenéket is. Amihez nyúlt, zenei arannyá változott, művei az idő múlásával csak értékesebbé váltak. Halálának körülményeiről a mai napig legendák keringenek. Augusztusi kvízünk Wolfgang Amadeus Mozart életével és munkásságával foglalkozik.

Szeptember:
A "három nagy B"- ként emlegetett muzsikus közül szeptemberi kvízünk Johannes Brahms életével és munkásságával foglalkozik. Brahms műveit opus-számokkal látta el. 121 művet jelölt meg ilyen módon, az op. 122-t halála után sorolták be az életműbe. Brahms legalább két ládányi fiatalkori munkáját elégette, de a számozott darabok mellett feldolgozások, variációk, töredék és vázlatok is képezik fennmaradt hagyatékát.  A kérdések segítségével megismerhetik életútjának döntő állomásait, főbb műveit és bepillantást nyerhetnek e nem mindennapi zeneszerző emberi "küzdelmeibe" is.
     
Október:
„Fényt gyújtani a sötétségben, mely az emberek szívében honol, ez a művész kötelesége" - fogalmaz ars poeticájában Robert Schumann. Októberi kvízünk az ő életével és munkásságával foglalkozik. Napjainkban népszerűbb, mint életében volt, műveit kedveli a komolyzenét hallgató közösség, melankolikus darabjai mögött egy lírai, érzékeny ember jellemét ismerhetjük meg, aki egész életében a depresszióval küzdött. Művészete előbb a zongoradarabokban, később pedig más zenei műfajokban bontakozott ki briliánsan. A romantika korszakának újszerű, irodalmi gyökerekig nyúló zeneszerzője volt ő, aki teljesen autodidakta módon komponált, eredetiséget és üdeséget csempészve darabjaiba. Hangszerelésével, programszerű tételeivel a szélesebb publikum zeneértését igyekezett elősegíteni, ezzel nem egyszer maga ellen hangolva a kor "nagy" muzsikusait. Az idő és az ízlés mégis az ő műveinek szavazott bizalmat. Ha tehetik, töltsék ki feladatsorunkat és hallgassák meg az ajánlott műveket!
November:
„Egy Isten létezik: Bach. És Mendelssohn az ő prófétája” (Berlioz)Felix Mendelssohn-Bartholdy a német romantika leglíraibb zeneszerzője, karmestere, zongora- és orgonaművésze. Jómódú családban, tudósok, filozófusok és művészek között nevelkedett. Ő volt az első, aki nem hangszer mellől, hanem a ma megszokott módon, pálcával vezényelt. Zenéjének hatása kimutatható Strauss, Csajkovszkij, Fauré munkásságában. Csodagyerek volt, akár csak Mozart. Tehetségét Bach és Händel nevével jellemzik. Élete utolsó éveiben depresszióval küzdött, ezért is volt számára ajándék Éliás című operájának hallatlan nagy sikere, a bemutatón nyolcszor tapsolta vissza a közönség. A sors furcsa fintora, hogy – csakúgy, mint az általa újra felfedezett Baché – az ő neve is csaknem feledésbe merült halála után. Hitler elrendelte művei betiltását és szobrának felrobbantását is. Reneszánsza 1959-ben kezdődött, amikor születésének 150. évfordulójáról emlékezett meg a világ. Nővérét, kinek tehetségét maga testvére méltatta, a kor viszonyai miatt elkerülte a hírnév. Ma már több zenetörténész gondolja úgy, hogy Fanny munkái is az ő neve alatt jelenhetek meg. Bárhogy is történt, aki hallotta Mendelssohn-Bartholdy f-moll vonósnégyesét az megértheti azt a mély szimbiózist mely e két testvért, művészt összefonta. Novemberi kvízünk Felix Mendelssohn-Bartholdy munkássága előtt tiszteleg.

Ha az oldalon hibát talál, véleménye, javaslata van, ide kattintva megoszthatja velünk.